maanantai 11. heinäkuuta 2011

OLUTVINKKI: Revi pullot pakkauksesta

Jep.
Ei missään nimessä kannata ostaa kokonaisia six-pack tai twelve-packeja. Usko tai älä, valmispaketissa olevan pullon kappalehinta on lähestulkoon poikkeuksetta korkeampi kuin erilleen revityn pullon kappalehinta. Silti usea ei halua uskoa tätä vaikka litrahinnat on kaupassa kuitenkin eri pakkausten välillä esillä. Yleensä erot voivat olla myös huomattavia. Ostaessasi six-packin pahvien kera voit maksaa jopa lähes tuplahinnan verrattuna siihen, että revit kaupassa paketin auki ja nappaat pullot erikseen. Pahvi maksaa, näköjään.

Mulla ei tässä ole vertailuhintoja, mutta saman voit todeta kaupoissa. Katsoppa vaikka oluiden litrahinnan eroa jos se on annettu per pullo, sekä per sixpack ja ylläty. Kuluttajaa kustaan pakkauskoilla suoraan linssiin. Sama on myös pint-koon tölkkien kanssa, jotka taas puolestaan ovat litrahinnaltaan poikkeuksetta paljon kalliimpia kun se pahvipaketissa oleva six-pack. Erot voivat heitellä rajusti jopa jotenkuten näin: erillinen pullo 2.15e/l, six-pack 3.90e/l, twelve-pack 3.15e/l, pint-tölkki 6.50e/l.

Miksi maksaa samasta pullosta noin paljon enemmän vain koska pahviin pakattu? Paketit vaan auki ja pahvit veks.

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti